قابل توجه تمامی مشتریان محترم، وب‌سایت جورنادا دارای نماد اعتماد الکترونیک می‌باشد.

ارسال سفارش بر عهده مشتری

مکان: نمایندگی فروشگاه مارا پیدا کنید

ارسال سفارش بر عهده مشتری

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

توصیه هایی برای انتخاب و وزن کوله پشتی دانش آموزان

 

 

چکیده
با بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیل تعداد خریداران لوازم تحریر، کیف و کفش مدرسه، روز به روز افزایش یافته است. ذوق واشتیاق استفاده از این گونه وسایل، حتی قبل از شروع کلاس ها، در بین دانش آموزان کاملاً دیده می شود. برای بیشتر دانش آموزان، ظاهر وسایل خود بیشترین اهمیت را دارد و والدین نیز در مقابل اصرار فرزندانشان تسلیم می شوند. غافل از این که عدم توجه به استاندارد بودن کیف و کفش و تنها توجه به ظاهر آن ها، می تواند سلامتی آنان را به خطر اندازد. یکی از این لوازم کیف یا کوله‌پشتی است.

 

کوله پشتی و انواع آن

کوله پشتیبه شما این امکان را می دهد تا وسایل خود را در آن قرار دهید و با دو بند کوله ای به راحتی آن را حمل کنید. حمل وسایل در کوله بسیار راحت تر از حمل آن در کیف های دستی است و به همین دلیل کوله پشتی طرفداران زیادی دارد. افراد با توجه به حجم وسایل خود از کوله پشتی بزرگ یا کوله پشتی کوچک استفاده می کنند. کوله پشتی از وسایل ضروری است و هر فرد حداقل از یک کوله پشتی در زندگی خود استفاده کرده است. کوله پشتی جنس های مختلفی دارد از جمله : کوله پشتی برزنتی، کوله پشتی پلی استر ، کوله پشتی بافتنی ، کوله پشتی چرمی ، کوله پشتی جین ، کوله پشتی با نمد ، کوله پشتی پارچه ای و …. هر کسی برای انتخاب جنس کوله پشتی خود معیار هایی را مد نظر دارد برخی به دنبال مد و زیبایی هستد و برخی به دنبال دوام و استحکام کافی برای حمل وسایل سنگین و … 

کوله ها بنا بر موقعیت استفاده و روش استفاده از آن به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

 • کوله پشتی دانش آموزی
 • کوله پشتی دانشجویی
 • کوله پشتی لپ تاپ
 • کوله پشتی بچه گانه
 • کوله پشتی مسافرتی
 • کوله پشتی کوهنوردی
 • کوله پشتی اسپرت
 • کوله پشتی ابزار
 • کوله پشتی پیک نیک
 • کوله پشتی حمل حیوانات
 • کوله پشتی ورزشی
 • و …..

کاربران در فضای مجازی به دنبال هشتگ هایی در ارتباط با کوله پشتی هستند از جمله کوله پشتی دخترانه ، کوله پشتی مردانه ، کوله پشتی ایرانی ، کوله پشتی پسرانه ، کوله پشتی پولکی ، کوله پشتی جدید، کوله پشتی جادار تا بتوانند کوله های متفاوت را مقایسه و خریداری کنند. اما آیا هنگام خرید استاندارد بودن کوله پشتی بررسی می گردد یا خیر ؟

کوله پشتی دانش آموزی

انواع و اقسام کیف و کوله پشتی که در پشت ویترین‌ها خودنمایی می‌کنند و والدین را برای خرید محصول مناسب دچار سردرگمی می‌کنند. در بسیاری از مواقع ظاهر و زیبایی ملاک خرید می شود. در حالی که معیارهای بسیار مهم تری مانند وزن کوله پشتی برای خرید این لوازم وجود دارد. اما همیشه این سوال برای کاربران ایجاد می گردد که چه کوله پشتی بخرم ؟ یا چه کوله پشتیه خوب است ؟ از آن جا که دانش‌آموزان در شرایط بلوغ اسکلتی هستند، متخصصان همواره بر انتخاب کوله پشتی استاندارد و متناسب با جثه دانش‌آموزان تاکید داشته‌اند چرا که لوازم نامناسب می‌تواند آسیب‌های جدی را به ستون فقرات و اندام فوقانی دانش‌آموزان وارد کند.

وزن کوله پشتی مدرسه چقدر باید باشد؟

در طی سال های اخیر استفاده از کوله پشتی در میان دانش آموزان رواج یافته و بسیاری از دانش آموزان از این نوع وسیله برای حمل کتاب و دیگر وسایل مدرسه استفاده می کنند. کوله ها در مقایسه با انواع دیگر کیف ها، مناسب تر هستند. ( به شرطی که وزن کوله پشتی مناسب باشد).  محل قرار گیری کوله پشتی همان طور که از نام آن مشخص است در پشت است و اگر به کوله کمری تبدیل شود نه تنها مناسب نخواهد بود بلکه استفاده دائم از آن منجر به افزایش احتمال ابتلاء به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحیه کمر و ناهنجاری های قامتی می شود.  براساس آمارهای دریافتی ، بیش از ۴۰ درصد استفاده کنندگان کوله پشتی، از درد ناحیه کمر شکایت دارند. دردهای موقت در دوران نوجوانی در آینده احتمال ابتلا به دیسک کمر و کمر دردهای مزمن را تا حد زیادی افزایش می دهد.

ایجاد فاصله میان مهره ها، ابتلا به دردهای عصبی و ایجاد دردهای گردنی در بیشتر افرادی که در دوران نوجوانی، دردهای موقت در ناحیه کمر را تجربه کرده اند دیده می شود. پس وزن کوله پشتی نقش به سزایی بر روی بدن ما دارد. حال اینکه وزن استاندارد برای کوله پشتی چقدر باید باشد؟

 • وزن کوله پشتی ها باید حداکثر معادل ۱۵ درصد از وزن دانش آموزان باشد که این عدد در دانش آموزان ابتدایی به ۱۰ درصد می رسد .
 • برای نمونه وزن کوله به همراه وسایل موجود در آن برای دانش آموزان ابتدایی2.5 تا 3 کیلوگرم و برای دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان 7 تا 10 کیلوگرم است.
 • کوله های جیب دار، امکان توزیع وسایل و در نتیجه پخش وزن بار را بیشتر می کند.
 • تقسیم بندی داخل کیف باید به گونه ای باشد که وسایل ثابت بمانند و به راحتی جا به جا نشوند و در زمان نوسان وسایل داخل کیف ، نوسان به بدن منتقل نشود.
 • والدین نباید دفتر و کتاب اضافی داخل کیف فرزندان خود بگذارند . بهتر است در کیف آنها حداکثر دو دفتر و دو کتاب با تعدادی مناسب قلم و خودکار گذاشته شود.
 • توصیه می شود هنگام بلند کردن کوله پشتی به جای کمر، زانوها خم شوند و کتاب های سنگین تر در مرکز ثقل کیف و نزدیک به پشت فرد قرار گیرد.
 • برای کاهش آسیب های وارده از حمل کوله پشتی، می توان قبل از استفاده آن را روی میز قرار داده و با کمک یک نفر آن را به دوش انداخت.
 • بهتر است والدین هر شب کیف فرزندان به ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی را بررسی کرده و وسایل اضافی که باعث اضافه وزن کوله ها می شوند را خارج کنند.
 • در کوله پشتی هایی که بند در ناحیه کمر قرار دارند فشار ناشی از سنگینی کوله ها کمتر می شود.

انتخاب درست وزن کوله پشتی و کوله های سبک

کوله پشتی برزنتی و کوله پشتی چرمی چون به راحتی تغییر شکل نمی دهند و شکل آن با محتویاتش همگن می ماند، مناسبتر هستند. اندازه و وزن کوله پشتی باید متناسب با جثه و فیزیک دانش آموزان باشد. والدین باید توجه داشته باشند که از خرید کوله در اندازه های بزرگ و مخصوص بزرگسالان برای کودکان خودداری کنند و وزن کوله پشتی متناسب با جثه دانش آموز باشد. در حالت طبیعی کوله پشتی پس از آویزان کردن باید حدود سه سانتی متر بالاتر از خط کمر ( گودی کمر) قرار گیرد. برای مشاهده کوله پشتی دانش اموزی و کوله پشتی دانشجویی کلیک کنید.

وضعیت قرار گرفتن کوله پشتی باید چگونه باشد؟

  تسمه های کوله باید طوری تنظیم شود که کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه پشتی قرار دارد، پایین تر نیامده و شانه ها را به طرف عقب نگه دارد. باید همواره به این نکته توجه گردد که :

 • تمایل شانه ها به طرف جلو، به جا ماندن آثار بند کوله ها و ایجاد قرمزی روی پوست افراد و افت کوله به سمت پایین، از دلایل استاندارد نبودن کوله های پشتی است.
 • کوله پشتی و محتویات آن باید کمترین وزن را به بدن دانش آموز وارد کند. جنس کوله باید از نوع سبک باشد که خود سبب اضافه وزن نشود.
 • کوله ها باید دارای دو بند ضخیم باشد و نباید از بند برای حمل آن ها استفاده شود.
 • بند نازک کوله پشتی ، به رگ های عصب و خونی آسیب وارد کرده و احتمال بروز دردهای عصبی مزمن و ناراحتی های پوستی را افزایش می دهد.

     چون آویزان کردن کوله از یک طرف سبب کج شدن اندام فرد و آسیب به ستون مهره ها می شود.

 • تسمه های کوله باید بطور متقارن تنظیم شده باشد. تقارن نبودن دو تسمه ، باعث بر هم خوردن تعادل بدن می شود.
 • دو بند کوله باید روی سینه قرار بگیرند و بهتر است از کوله پشتی هایی که دارای بندهایی با حداقل عرض پنج سانتی متر است، استفاده شود.
وزن کوله پشتی
کوله پشتی, وزن کوله پشتی, کوله دانش اموزی

طرز راه رفتن هنگام حمل کوله پشتی چگونه باید باشد؟

داشتن اندامی مناسب و انجام تمرینات ورزشی موجب تقویت عضلات و افزایش قدرت ماهیچه ها برای حمل کوله پشتی می شود. افراد هنگام حمل کوله پشتی باید مناسب ترین حالت را به خود گرفته و شانه ها باید به طرف عقب قرار گیرند.

مدت زمان اسفاده از کوله پشتی چقد باید باشد؟

حداکثر زمان برای حمل کوله پشتی ۳۰ دقیقه است و در صورت حمل کوله بیش از ۳۰ دقیقه ، باید وزن آن را سبک تر کرد.

 عوارض کوله های غیراستاندارد چیست؟

 • استفاده از کوله های غیر استاندارد خطر ابتلا به کمردردهای مزمن را افزایش می دهد.
 • از جمله عوارض شایعی که بر اثر حمل کوله های غیر استاندارد در بین دانش آموزان مشاهده می شود شامل گودی کمر ، شانه های نامتقارن و تمایل شانه ها به طرف جلو است. شیوع کمردرد، انحنای ستون مهره ها و خم شدن شانه ها به طرف جلو، در میان دانش آموزان دختر بیشتر از پسران گزارش شده است.
 • بیشتر دانش آموزانی که کوله پشتی هایی با وزن بیش از ۱۵ درصد از وزن خود حمل کرده اند دچار دردهای مزمن در ناحیه کمر، انحنای ستون مهره ها، دردهای گردنی و ناهنجاری های قامتی شده اند. ( اهمیت وزن کوله پشتی)
 • خمیدگی، درد در ناحیه کمر و انحنای ستون فقرات در دانش آموزان را باید جدی گرفت و به تغییر وضعیت بدنی که بر اثر حمل سنگین کوله پشتی رخ می دهد، توجه کرد.
 • به خانواده ها توصیه می شود در صورتی که فرزندانشان دچار اشکالاتی این چنینی هستند هرچه زودتر با یک متخصص مشورت کنند.
 • ناهنجاری های قامتی با تغذیه مناسب، ورزش، یادگیری اصول صحیح نشستن و راه رفتن، در مراحل اولیه قابل درمان است.
 • کیف های دستی بر اساس راست دست یا چپ دست بودن کودکان ، تمام مدت با یک دست حمل می شود و در نتیجه به ستون فقرات و عضلات یک طرف بدن فشار وارد می کند.

 

 

نتیجه گیری
با توجه به اینکه چون دانش اموزان قشر حساسی هستند بنابراین هنگام خرید علاوه بر جنبه زیبایی باید نکات پزشکی و سلامتی را در نظر بگیرید. هنگام خرید کوله پشتی بخصوص برای کودکان و نوجوان که استخوان ها و عضلات آن ها در حال شکل گیری است، به وزن کوله پشتی و نحوه قرار گیری کوله پشتی توجه کنید. همچنین ورزش و تغذیه مناسب می تواند در شکل گیری و تراکم استخوان ها موثر باشد. 

 


منبع : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X